RSS

Kommentar til

Ulovligt?

Skjult indlæg
avatar
Ikke medlem
Kreds 1
#1
Simon Kjove Bohr skrev 5. marts 2010 23:55
Først og fremmest tillykke til alle vinderne, og alle der er med i kataloget. Det er nogle super flotte fotos! Ikke mindst Jens Dreslings æstetiserede Stein Bagger billede er virkelig flot, men er det ikke ulovligt?

Retsplejelovens §32, stk. 5.:

"Billedoptagelse uden for rettens bygninger af sigtede, tiltalte og vidner, der er på vej til eller fra et retsmøde i en straffesag, er forbudt, medmindre den pågældende har samtykket i optagelsen."
 

Alle rettigheder til de anvendte billeder på dette site tilhører den enkelte fotograf. Det er derfor ikke tilladt at anvende disse foto uden tilladelse fra fotografen.

Valid XHTML 1.0 StrictValid CSS!
Pressefotografforbundet
Gl. Strand 46 · 1202 København K

Kontakt Pressefotografforbundet

Dansk Journalistforbund